tel. Wrocław: 71 723 40 99      tel. Warszawa: 22 201 23 95   biuro@kmpgroup.pl

Dokładnie 30 lat temu, 31 sierpnia 1982 roku wybuchły liczne demonstracje uliczne przeciw rządom komunistycznym, kończące się dramatycznymi scenami z udziałem „służb porządkowych ZOMO“. Jedne z największych starć miały miejsce we Wrocławiu i Lubinie.

Z tej okazji, mieliśmy przyjemność wykonać wirtualną wystawę historyczną dla Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Celem wystawy jest przypomnienie o tych wydarzeniach oraz zaciekawienie i przekazanie młodemu pokoleniu niezwykle ważnego kawałka historii walki o wolną Polskę.

W mojej opinii wirtualna wystawa, o której mowa wyżej, to pionierska inicjatywa przeniesienia niezwykle ważnych informacji ze świata rzeczywistego do ogólno dostępnej przestrzeni wirtualnej.

Inspiracją dla nas były materiały dostarczone przez OPiP, w których znalazły się liczne emocjonujące słuchowiska, zdjęcia, artykuły oraz wywiady świadków wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku.

Założeniem numer jeden wirtualnej wystawy było wytworzenie, już w pierwszych sekundach zwiedzania, emocji, wprowadzających użytkownika w odpowiedni klimat. Najtrudniejsze – ale nie niemożliwe – było stworzenie swojego rodzaju narratora historycznego.

Pierwszym elementem wprowadzającym jest animacja wykonana z czarnobiałych zdjęć z mocnym podkładem muzycznym zawierającym nutę fortepianu oraz nagrania rozmów policji przez radio. Tutaj na medal spisali się koledzy z naszej nowej spółki IKONA KMP STUDIO. Film robi wrażanie i zmusza do refleksji.

Ponieważ naszymi odbiorcami są użytkownicy w wieku od 15 do 70 lat kluczowym elementem było dla nas skonstruowanie intuicyjnej nawigacji oddającej mechanizm działania realnej wystawy. W świecie rzeczywistym wystawa prowadzi nas z punktu A do punktu B przekazując najważniejsze informacje. U nas jest tak samo – zwiedzamy wirtualną wystawę przesuwając stronę z góry na dół.

Zwiedzając wystawę zobaczymy, że czarnobiałe zdjęcia ożywiają się, nadają dynamiki wspomnieniom, zaciekawiają widza. Dodatkowo, podczas przewijania strony usłyszmy dramatyczne dźwięki, słuchowiska, które uruchamiają się same i same wyciszają w odpowiednim momencie.

Waldemar Kras - KMP group / wystawa online

Waldemar Kras

Dla naszych odbiorców umieściliśmy w wystawie także filmy z wywiadami. Na szczególną uwagę zasługuje forma przedstawienia pamiętników Waldemara Krasa. Podczas słuchania jego relacji możemy otworzyć realne zapiski z pamiętnika i na bieżąco słuchając również je przeglądać.

Uwaga muzea

Projekt, który realizowaliśmy razem z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość działającym pod skrzydłami miasta Wrocław, jest początkiem przenoszenia wystaw do świata interaktywnego. Wystawy online w mojej ocenie to doskonałe narzędzie do przekazywania wiedzy i zdobywania dużej publiczności w długim okresie czasu, ponieważ tak jak w przypadku ekspozycji w świecie realnym czas działa na niekorzyść muzeum tak w świecie interaktywnym im dłużej ekspozycja jest dostępna tym lepiej. Dobrze skonstruowana witryna może przyciągać i wprowadzać swoich użytkowników w interakcje, co przekłada się na korzyści dla samych zainteresowanych, którzy mogą poszerzyć swoje horyzonty nie wychodząc z domu a także zainteresować się na tyle treścią wystawy, że zapragną ją odwiedzić w realistycznym muzeum, przychodząc tam z konkretnymi potrzebami i celami.

Muzea muszą zacząć myśleć nad wzbogacaniem swoich wystaw o odpowiednie akcje interaktywne, które pozwolą na docieranie do szerokiego grona zainteresowanych, nie poprzez reklamę(bilbordy, banery itp.) a poprzez angażowanie użytkowników, wciąganie ich w interakcje z eksponatami, dziełami sztuki – wszystko po to by mocno i efektywnie oddziaływać na emocję i uczucia oglądających. To modernistyczne podejście umożliwia wciągniecie w wir rozwoju duchowego znacznie większe grono osób niż ma to miejsce podczas wykorzystywania standardowych metod.

Projekt, który wykonaliśmy odbił się szerokim echem w mediach.

Napisali o wirtualnej wystawie:

 

Można również zobaczyć reportaż na temat wirtualnej wystawy nakręcony przez TVP Wrocław:

Informacje o autorze

Krzysztof Marszałek

Dodaj komentarz