tel. Wrocław: 71 723 40 99      tel. Warszawa: 22 201 23 95   biuro@kmpgroup.pl

W ciągu ostatnich kilku miesięcy lawinowo pojawiają się coraz to nowe strony wykorzystujące elementy 3D renderowane w czasie rzeczywistym. Oczywiście samo 3d w przeglądarce to nic nowego od dawna można stworzyć trójwymiarowy kontent korzystając chociażby z opartych na flashu bibliotek papervision3d czy away3d.

Więc co się zmieniło? – ano do naszych przeglądarek dobija się ostro HTML5 a wraz z nim webgl, który umożliwia bezpośrednią komunikację z kartą graficzną naszego komputera. Co to oznacza dla zwykłych śmiertelników:

  • 3d jest MEGA szybkie,
  • elementy 3d można naturalnie wbudowywać w strukturę każdej strony www napisanej w HTMLu,
  • nie trzeba instalować żadnych wtyczek/pluginów (obecnie jeszcze tylko Internet Explorer natywnie nie wspiera tego rozwiązania i tam trzeba niestety instalować dodatkowy plugin)

Webgl w realu

zobaczcie sami wgniatające w ziemię przykłady:

Czy to tylko bajer?

Kilka dni temu ruszyła zaawansowana aplikacja służąca do projektowania ogrodów online mygreenspace.pl, w której jestem odpowiedzialny za całość prac IT. Wraz z zespołem od razu postanowiliśmy wykorzystać webgl do wyświetlania wizualizacji ogrodu. Nie obeszło się bez problemów związanych z świeżością technologii, takich jak uboga jeszcze dokumentacja bibliotek, czy obsługa różnice w implementacji 3d przez przeglądarki (np jak reagują one na full scrin). Końcem końców 3D wyszło rewelacyjnie. Oczywiście rynek nas zweryfikuje ale myślę że mygreenspace ma wielką szansę ostro nabroić na rynku aplikacji do projektowania ogrodów.

Przyszłość webgl

Obecnie webgl jest dopiero na samym początku swojego rozwoju, ale już znane brandy korzystają z tej technologii a strony internetowe wykorzystujące 3D co chwila zdobywają wyróżnienia „website of the day”. Jeżeli 2013 rok nie będzie rokiem webgla to na pewno 2014 będzie.

 
Informacje o autorze

Wojtek Krysiak

Dodaj komentarz